
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Width | 2.54 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 6.35 mm |
| Material | Glass, Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 6.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female Sockets |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Polyester |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Housing Color | Black |
| Plating Thickness | 2.54 µm |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 121
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21178
Ext.Price$0.21178
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21178 | $0.21178 |
| 10 | $0.18949 | $1.89490 |
| 50 | $0.16954 | $8.47700 |
| 100 | $0.15088 | $15.08800 |
| 500 | $0.13427 | $67.13500 |
| 1000 | $0.11949 | $119.49000 |
| 3000 | $0.10633 | $318.99000 |
